Nahrávam Udalosti
Táto udalosť už prebehla.

V priestoroch opálových baní na Dubníku pri štôlni Jozef sa v sobotu 18. júla 2020 uskutočnil 21. ročník súťaže v ryžovaní zlata, ktorú organizovalo Občianske združenie Premoník, Klub zlatokopov pri Východoslovenskom múzeu v Košiciach a Slovenská asociácia zlatokopov.

Zaregistrovalo sa celkom 63 súťažiacich a 10 trojčlenných družstiev. Najviac súťažiacich bolo v kategórii muži (22) a čínska  tradičná panvica (22). Potom kat. kanadská panvica 16, deti 13, ženy 12, amatéri muži a ženy 8 a juniori 7. Súťaž začala o 11.00 vyraďovacími kolami v jednotlivých kategóriách a popoludní prebehli finálové kolá. Poslednou bola kat. trojčlenných družstiev. Počas súťaže v priebehu dňa boli organizované pre návštevníkov viaceré prehliadky opálových baní so sprievodcom. O 16.00 bola súťaž ukončená vyhlásením výsledkov. Tak ako každoročne sme si počas prestávky pochutnali na výbornom guláši. Kto mal záujem mohol si vyskúšať atrakciu, či sa udrží v sedle ródeo býka. Po súťaži nasledovali pre všetkých zaregistrovaných účastníkov prehliadky podzemných priestorov štôlne Jozef a starých povrchových dobývok po ťažbe drahých opálov.

Všetky výsledky súťaže nájdete na stránke:

www.oz-permonik.sk/sutaz-v-ryzovani-zlata/gold-2020/a21-rocnik-ryzovania-zlata-dubnik-18-07-2020

Členovia Klubu zlatokopov pri VSM získali 5. miesto v kategórii čínska tradičná panvica a 5. miesto v kategórii kanadská panvica.

fotogaléria: https://www.vsmuzeum.sk/ryzovanie-zlata/