Výstava: Neľahké remeslo pod patronátom sv. Lukáša (od 08.05.2019 do 24.11.2019)
Okno do múzea - militárie
KNIŽNÁ ZNAČKA - EXLIBRIS. Z Medzinárodnej súťaže pri 37. Kongrese FISAE v Prahe 2018
Boje o Slovensko v roku 1919 a Francúzska vojenská misia v SNM
Grafika impresionistov
Karol Plicka: Obraz a pieseň
Na ceste k slobode
Poklad z Trhovišťa
30 rokov z tvorby maďarských výtvarníkov na Slovensku
Neľahké remeslo pod patronátom sv. Lukáša
450 rokov. Od Lublinskej únie k Európskej únii (od 12.09.2019 do 10.11.2019)

450 ROKOV. OD LUBLINSKEJ ÚNIE K EURÓPSKEJ ÚNII

Východoslovenské múzeum v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave pozývajú na výstavu

450 rokov. Od Lublinskej únie k Európskej únii

Od Lublinskej únie k Európskej únii“ – týmito slovami pripomenul rok pred historicky najväčším rozšírením Európskej únie, v máji 2003, pápež a dlhoročný profesor etiky na Lublinskej katolíckej univerzite, Ján Pavol II. priekopnícky federatívny projekt, ktorý sa zrodil v 16. storočí vo východnej Európe a ktorý pretrval viac než 200 rokov. Lublinská únia bola uzavretá 1. júla 1569 medzi Poľským kráľovstvom a Litovským veľkokniežatstvom. Únia bola vyvrcholením dlhého procesu zbližovania týchto dvoch krajín a základom pre vytvorenie jedinečného, integrovaného a mnohonárodného štátneho zriadenia.

Republika oboch národov, ktorá vznikla v nadväznosti na Lublinskú úniu, bola jedným z najväčších štátov Európy 16. storočia. Rôznorodá z hľadiska kultúry, náboženstva i národnostného zloženia pretrvala 200 rokov - vďaka povedomiu o spoločných cieľoch a schopnosti robiť kompromisy. Na analogických princípoch dnes funguje Európska únia.

Výstava prezentuje aj súčasný obraz tohto najväčšieho mesta na východe Poľska, ktoré je nazývané „magickým mestom“, alebo „poľskou bránou na Východ“. Nie je náhoda, že táto výstava je na Slovensku prezentovaná v jeho východnej metropole – v Košiciach. Obe mestá Lublin aj Košice, sú známe svojou bohatou históriou, architektonickými skvostami a predovšetkým multikultúrnou tradíciou.

Výstava sa koná pod záštitou veľvyslanca Poľskej republiky v Bratislave.

Historická účelová budova, Námestie Maratónu mieru 2

vernisáž výstavy: 12. september 2019 o 16:00