Výstava: Bieloskvúce poklady (od 14.06.2018 do 30.09.2018)
Bieloskvúce poklady
Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
Z príbehu do príbehu - dizajnérky/i divadelného kostýmu
Rožňavské cechy
Hungarikum - ľudové umenie matyó
Minerály pod lupou v Galérii Hniezdne
ANNO 2008
Vysoko na krídlach - čo vieme o orlovi krikľavom
Život je bláznivý karneval
Od ihly po šijací stroj v Baníckom múzeu v Rožňave
Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov (od 03.05.2018 do 30.09.2018)

Zaujíma vás ako a čím kŕmime pavúky?

23. mája, 6. júna a 20. júna budete mať možnosť vidieť kŕmenie naživo! Vždy od 9:00 do 11:00.

Svoj záujem hláste telefonicky: 0917965016 alebo písomne: katarina.scerbanovska@vsmuzeum.sk

Východoslovenské múzeum v Košiciach v spolupráci s poľskou spoločnosťou ARANEUS pripravili pre širokú verejnosť unikátnu výstavu s názvom „Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov. Po veľkých úspechoch v roku 2016 priestoroch Prírodovedného múzea SNM v Bratislave prichádza táto výstava do Košíc.

Na rozdiel od tradičných prírodovedných výstav s exponátmi dermoplastických preparátov zvierat, táto výstava priblíži živé pavúky a škorpióny z tropických krajín. Medzi 40 exponátmi nebudú chýbať veľké tarantuly a vtáčkare veľké ako ľudská dlaň, vrátane jedného z najväčších pavúkov Theraphosa blondi, alebo neslávne známu snovačku jedovatú, ktorú poznáme pod ľudovým názvom čierna vdova (Latrodectus mactans). Rovnako nebude chýbať ani jeden z najväčších škorpiónov sveta, škorpión obrovský (Pandinus imperator) a najväčšia mnohonôžka na svete Spirostreptus gigas, ktorá dorastá do veľkosti 40 cm. Aj napriek tomu, že medzi škorpiónmi a pavúkmi panuje zlá povesť, nie je sa čoho obávať. Väčšina veľkých tarantúl a vtáčkarov má len veľmi slabý jed, ktorý je nebezpečný snáď len pre ich korisť, obvykle hmyz a malé hlodavce. Aj z toho dôvodu sú mnohé druhy obľúbené medzi teraristami.

Na výstave sú živé exponáty doplnené stručnými popismi o jednotlivých druhoch, ako aj informačnými tabuľami o živote týchto fascinujúcich tvorov. Výstava je vhodná pre všetky vekové kategórie. Všetky zvieratá budú bezpečne uzavreté v sklenených teráriách.

vernisáž výstavy: 3. mája 2018 o 16:00

trvanie výstavy: 3.5. - 30.9. 2018