Mapa | info@vsmuzeum.sk
OFICIÁLNE STRÁNKY VÝCHODOSLOVENSKÉHO MÚZEA V KOŠICIACH
Východoslovenské múzeum
MÚZEUM EXPOZÍCIE VÝSTAVY PODUJATIA OSTROVY KULTÚRY KNIŽNICA OTVÁRACIE HODINY NOVINKY KONTAKT PROJEKTY
Výstava: Francúzske filmové hviezdy (od 05.03.2019 do 26.05.2019)
AKTUÁLNE VÝSTAVY
Okrídlení pútnici v Múzeu Spiša
Košice 1918-1938. Zrod metropoly východného Slovenska
Francúzske filmové hviezdy
Farebná krása prírody - paralely prírody
Stredoveké ľadnice v Košiciach
Hungarikum - ľudové umenie matyó (od 16.05.2018 do 09.09.2018)

Hungarikum - ľudové umenie matyó

Záujemcovia na výstave môžu spoznať bohaté dedičstvo tradície matyó prostredníctvom pôvodných predmetov reprezentujúcich tradičnú ľudovú kultúru, ktoré sa nachádzajú v etnografickom fonde Múzea Ottóa Hermana. Život kedysi žijúcich ľudí naznačujú aj archívne fotografie, ktoré sú súčasťou výstavy: fotografie Múzea Ottóa Hermana v Miškovci, Etnografického múzea a Múzea Matyó. O prechovávaní tradičných hodnôt svedčia okrem týchto predmetov aj práce súčasných tvorcov ľudového umenia žijúcich v obci Mezőkövesd i v okolitých dedinách.

Od konca 19. storočia etnografická oblasť „matyóság“ predstavovala  jednu z reprezentatívnych skupín tradičnej maďarskej ľudovej kultúry. Tradičná kultúra obce Mezőkövesd sa stala verejne známou, a to hlavne vďaka najrozmanitejšej časti ľudového umenia matyó, teda výšivky a vzniknutého ľudového kroja použitím výšivky, skvostného sviatočného ženského a mužského odevu. Na prelome 19. a 20. storočia sa vzory výšivky matyó, pôvodne aplikované na textílie, známe len ako charakteristické prvky ľudovej skupiny, sa stali charakteristickými symbolmi maďarskej národnej kultúry a ako spoločné historické korene vybrané na vyjadrenie reprezentatívnej maďarskej identity. Vďaka cestovnému ruchu od prvej polovice 20. storočia sa diela ľudového umenia matyó dostali do rôznych oblastí sveta, ako charakter maďarského ľudového umenia.

V roku 2012 sa „Dedičstvo matyó – prechovávanie výšivky, kroja, folklóru“ bolo zaradené do svetového dedičstva zoznamu UNESCO.

Od januára r. 2013, na základe rozhodnutia Výboru Hungarikum v Maďarsku, ľudové umenie matyó patrí do Zbierky Hungarikum ako tzv. „hungarikum zavedené zákonom“.

 

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Námestie Maratónu mieru 2

vernisáž: 16. mája 2018 o 16:00

trvanie výstavy: 16.5. - 9.9. 2018

vstupné: dospelí - 1€

deti, študenti, dôchodcovia - 0,50€