Výstava: Rozmanitý svet húb (od 19.10.2017 do 29.04.2018)
Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
Minerály pod lupou v Galérii Hniezdne
Vysoko na krídlach - čo vieme o orlovi krikľavom
Turecko ako ho nepoznáme
Rozmanitý svet húb
Minerály pod lupou v Galérii Hniezdne (od 07.04.2018 do 31.08.2018)

Minerály pod lupou v Galérii Hniezdne

7. apríla 2018 bola v Galérii Hniezdne otvorená výstava „Minerály pod lupou“. Výstava prezentuje pestrú paletu rôznych minerálov a kryštálov zo Slovenska, Českej republiky a najznámejších svetových lokalít, nielen pod lupou ale aj formou fotografií a trojrozmerných materiálov. Jej cieľom je priblížiť rozmanitosť neživej prírody v celej svojej prirodzenej kráse.

Prostredníctvom banerov podáva základné informácie o vlastnostiach minerálov (stupnica tvrdosti), o vzniku, výskyte, kryštálových sústavách, mikro a makro kryštáloch, farebnej variabilite, rozšírení v prírode, lokalitách výskytu a využití. Rovnako prináša poznatky a vysvetlenie, prečo sú minerály také rozmanité a symetrické.

Zaujímavé a farebne veľmi pestré sú najmä sekundárne minerály pod lupou, kde vyniknú ich tvary, pestrá farebná škála, množstvo kryštálových foriem, často zoskupených do nádherných kryštálových drúz. Prezentované sú aj minerály pre svetovú vedu po prvýkrát opísané zo Slovenska, drahé kamene, zlato a drahý opál.

Výstava potrvá do 31. augusta 2018.