Galéria bašta

8.6.-1.10.2023

Alexander Dubovik – Standoff..

Alexander Dubovik je ukrajinský umelec, kľúčový predstaviteľ generácie neoavantgardných umelcov, ktorí generovali inovatívne nápady a išli proti srsti všadeprítomného totalitného režimu. Umelci sa vo svojich dielach neprispôsobili oficiálnej výtvarnej politike, ktorou bol vtedy socialistický realizmus. Alexander Dubovik sa statočne postavil proti režimu, jeho odvaha mu pomohla zostať verný sebe a svojmu umeniu a namiesto toho, aby sa krútil tuctom scén zo šťastného sovietskeho života, umelec neustále pracoval na vývoji vlastného jedinečného systému symbolov a znakov.

Alexander sa narodil v roku 1931 v Kyjeve, kde žije a pracuje dodnes. Jeho umenie nemožno zaradiť do konkrétnej definície štandardizovaných umeleckých štýlov a hnutí. Je „dedičom“ celého radu avantgardných hnutí od začiatku 20. storočia. V Dubovikovej tvorbe dominujú voľné línie a odkaz surrealistov je okamžite zjavný. Umelec tvorí v tradícii abstraktného a nefiguratívneho umenia 20. storočia a do nového tisícročia vstupuje v dialógu medzi neobjektívnym a objektívnym, abstraktným a figuratívnym, skutočným a imaginárnym.

Dubovikove grafiky a maľby, ktoré návštevník na mieste uvidí, presne zasiahli dobový nádych, keď odzrkadľovali turbulencie života na pokraji dobra a zla, aké dnes zažíva Ukrajina a celý svet. Dubovik sa opäť, rovnako ako pred polstoročím, postaví proti zlu a vedie svoju mocnú armádu umeleckých diel.

Výstava bude obsahovať diela vytvorené v rôznych obdobiach, ale najmä v posledných desaťročiach. Vrcholí sériou Phantoms (2022-2023). Táto charakteristická séria je umelcovi obzvlášť drahocenná – začala sa počas prvých mesiacov vojny, ktorá sa vtedy zdalo, že bude trvať večne: mesto bolo neustále ostreľované a sirény náletov neustále hučali v uliciach. Fantómovia sa rodia z dnešného chaosu, stoja pred nami ako duchovia predkov a strážnych anjelov, bojovníkov.