Veľmi nás teší, že po dvoch rokoch si opäť spolu s vami pripomenieme sviatok všetkých nás múzejníkov a galerijníkov obľúbeným podujatím Košická noc múzeí a galérií 2022.

Tento rok otvoríme svoje brány v netradičnom večernom čase (17:00 – 00:00) v sobotu 14.5. 2022.

Program (otvorené od 17:00 do 00:00, posledný vstup 23:30):

Historická účelová budova (Námestie Maratónu mieru 2)

• Darovali nám… – prehliadka výstavy Dary a darcovia s kurátorkou výstavy; spoznajte najzaujímavejšie dary, ktoré počas 150-ročnej histórie obohatili náš zbierkový fond
  • V moci noci spoznajte sovy žijúce na Slovensku s múzejným ornitológom

V Historickej účelovej budove budú pripravené tvorivé dielničky pre šikovné ručičky, na dvore bude otvorený Kostolík z Kožuchoviec a zaspomínate si s nami na najzaujímavejšie momenty našej 150ročnej histórie… Chýbajú vám do zbierky naše najnovšie propagačné materiály (publikácie, magnetky, odznačiky, bankovky…) ? Nahliadnite do našej ponuky a vyberte si….

Budova Divízie (Hviezdoslavova 3) – expozície Príroda Karpát a Storočia v umení

• Prírodovedné laboratórium – minerály, skameneliny, mikroskopy, lupy…. spoznaj čaro neživej prírody s odborníkmi
  • Selfie storočiami – hľadaj heslo a zapoj sa do fotosúťaže a osláv spolu s nami 150. výročie založenia múzea
  • FSk Kadlubek
  • Myslavská paskuda
  • Martina Švarc – výroba úžitkovej keramiky

Pri prechádzke expozíciami budú pripravené tvorivé dielničky pre šikovné ručičky, priučíte sa umeniu kníhviazačstva a presvedčíme vás, že netopiere sú pre naše okolie dôležité.

Dom remesiel (Hrnčiarska 9/A, vchod cez areál Katovej bašty) – výstava Trebišovski pisanki u Košicoch

• Remeselnícky trh:
  • Erika Varadiová – medovnikárka z Čečejoviec
  • krasličiarka
  • prezentácia vystúpení FSk Kadlubek

Galéria bašta (Hrnčiarska 7, areál Katovej bašty) – výstava Čo dal čas

• Prehliadka výstavy košického výtvarníka Štefana Pástora

Remeselnícky trh:

• Mišena Juhászmodrotlač
  • Levanduľa z Moldavy
  • Med a vosk (Eduard Grega)
  • Oskarove lakocinky
  • ručne šité šperky (Zuzana Szabó)
  • výroba píšťaliek a fujár (Pavol Tomko)
  • medené šperky (Jozef Sikora)

Rodošto (Hrnčiarska 7, areál Katovej bašty) – expozícia v Pamätnom dome Františka II. Rákocziho

• Selfie s Rákoczim – využi špeciálny selfie prístroj a odnes si domov pamiatku

Miklušova väznica (Pri Miklušovej väznici) – expozícia Košické storočia

• Tajomstvá katovského remesla – historky z temnice – veselo i vážne o trestnom práve v Košiciach
  • Bosorky z Katovho bytu – hrôzosladké potešenie pre našich najmenších

Zmena programu vyhradená

Vstupné: 4€/2€ (deti do 6 rokov, ZŤP, seniori nad 70 rokov – zadarmo)

Do podujatia sú okrem nás zapojené aj naše partnerské kultúrne inštitúcie v meste – Východoslovenská galéria, Slovenské technické múzeum, Múzeum Vojtecha Löfflera, Pamätná izba Sándora Máraia, Tabačka Kulturfabrik – Galéria Tabačka, ÚĽUV Košice, Šopa Gallery, Malá galéria A. Eckerdta, Odevný ateliér Júlia Zelená, Ortodoxná synagóga, Dolná brána a Steelpark. Vstup funguje ako po minulé roky – na prvom navštívenom mieste si zakúpite vstupenku, ostatné navštívite po preukázaní vstupenky (pásika na ruke).

Program všetkých zapojených inštitúcií (a praktickú mapku) nájdete aj tu: https://www.visitkosice.org/sk/noc-muzei-a-galerii-2022

fotogaléria – klikajte: Košická noc múzeí a galérií 2022