Pamätný grafický list z návštevy prezidenta T. G. Masaryka v Košiciach

Prvým prezidentom Československej republiky sa 14. novembra 1918 stal Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý túto funkciu zastával nepretržite do konca roku 1935. Hoci Slovensko navštívil v tomto období niekoľkokrát, do metropoly východného Slovenska zavítal iba raz. Bolo to počas jeho okružnej cesty po republike, ktorú absolvoval v druhej polovici septembra 1921. Špeciálny prezidentský vlak dorazil na košickú železničnú stanicu dňa 21. septembra 1921 o 16.30 hod. Po uvítaní prezidenta miestnou politickou, spoločenskou a spolkovou honoráciou sa v uliciach Košíc stretol s obyvateľstvom mesta a okolitých dedín, ktoré sa na túto slávnostnú udalosť zhromaždilo v skutočne hojnom počte. Prvou zastávkou sa stala prehliadka košickej radnice, kde si prezident pozrel improvizovanú výstavu stredovekých listín. Po okružnej ceste Hlavnou ulicou sa ďalším bodom programu stala slávnostná recepcia vo dvorane Župného domu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako tristo pozvaných hostí. Na recepcii sa zúčastnila i delegácia miestnych výtvarníkov vedená Ľudovítom Čordákom. Prezidentovi odovzdali album s viac ako dvadsiatimi výtvarnými dielami košických umelcov. Osobitou umeleckou pamiatkou na návštevu prezidenta T. G. Masaryka v Košiciach sa stala tlačená číslovaná a signovaná emisia pamätného grafického listu (kriedová litografia) od zakladateľa košickej moderny Eugena Króna (1882 – 1974), ktorá vyšla v gescii Štátneho východoslovenského múzea v Košiciach (ŠVM). Prvé dva výtlačky Masarykovi a jeho dcére Alici Masarykovej odovzdal riaditeľ ŠVM Dr. Josef Polák. Výťažok z predaja ďalších výtlačkov tohto pamätného listu bol venovaný na účely Československého červeného kríža, ktorého zakladateľkou (1919) a jedinou medzivojnovou predsedníčkou bola práve prezidentova dcéra Alica Masaryková. (autor V.K.)