Múzeum Spiša, Spišská Nová Ves

16.5.2024 – 16.9.2024

Výstava sa venuje vývoju a prehľadu remesla modrotlače na našom území od 18. do 20. storočia.

Okrem pestrej škály modrotlačových tvorby z východného a stredného Slovenska, návštevníci budú môcť vidieť aj modrotlačiarsku dielňu známeho majstra Elemíra Montštka z Hranovnice doplnenú pestrými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní. (Stará Ľubovňa, Gelnica, Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie, Jelšava, Banská Bystrica, Kremnica). Popri ukážke modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve  z jednotlivých regiónov na Slovensku.

Pozornosť  isto zaujme prepracovanosť a grafická precíznosť modrotlačového vzoru vzkriesenie Krista na textile z roku 1768, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasných modrotlačových návrhárov. Z hľadiska výberu motívu na modrotlačových formách upúta rokoková forma Adama a Evy svojou charakteristickou kompozíciou a genézou zobrazenia.