Na čo sa tešiť

Expozícia evokuje prostredie, v ktorom žil Rákoci a jeho druhovia v exile v tureckom mestečku Rodošto, rozloženom pod pohorím Tekir Dag na brehu Marmarského mora západne od Istanbulu. Expozícia návštevníkom približuje osobu kniežaťa Františka II. Rákociho /1676-1735/, jeho život vo vyhnanstve a slávnostný pohreb v Košiciach. Dominantou celého Pamätného domu je veľká jedálenská miestnosť, ktorej viaceré súčasti údajne vyhotovil a dekoroval vlastnoručne sám Rákoczi. Expozíciu dopĺňajú dobové zbrane, rytiny, výtvarné diela – rodinné portréty Rákociovcov a akvarely z Turecka, ukážky povstaleckého mincovníctva a medailérstva, turecký dobový nábytok, predmety z osobného vlastníctva Rákociho, ako aj predmety súvisiace s jeho smrťou a slávnostným pohrebom v Košiciach. Od roku 2013 je expozícia obohatená o nové a interaktívne prvky.

V roku 2018 bol expozícii v spolupráci s T-Systems Slovakia, študentami Technickej univerzity v Košiciach a Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska spustený projekt Sám v múzeu zameraný na umožnenie samostatnej prehliadky expozície aj zrakovo hendikepovaným osobám. Sám v múzeu je smart zariadenie s aplikáciou, ktorá identifikuje polohu návštevníka múzea, hlasovým odkazom ho informuje o expozícii a prináša mu aj interaktívne spoznávanie múzea.

Aplikáciu si môžete prísť vyskúšať aj vy, stačí navštíviť expozíciu na Hrnčiarskej 7, stiahnuť si zadarmo aplikáciu, ktorá je dostupná pre oba mobilné operačné systémy a nechať zbierky, aby sa k vám prihovorili..

Rodošto je súčasťou portálu cbc.virtualtours.city, ktorý bol vytvorený v rámci projektu “CBC Tours – cezhraničné virtuálne prehliadky HU-SK” ((SKHU / 1801 / 1.1 / 001) s podporou Programu spolupráce Slovensko-Maďarsko Interreg V-A. Cieľom spoločného úsilia slovenských a maďarských partnerov je podnietiť cestovný ruch v prihraničnom regióne jedinečným spôsobom.

virtuálnu prehliadku si môžete pozrieť –TU–

Vstupné: cenník platný od 1.11.2022: — ČÍTAJ —

Pre držiteľov Kňazovického medaily, diamantovej a zlatej Jánskeho plakety platí zľavnené vstupné.

Fotogaléria