Dom remesiel

9.11.2023 – 21.1.2024

ŠPERKY S NÁDYCHOM TRADÍCIE

Brilantná harmónia tradičného umenia a moderného ducha

Skrášľujúca a ochranná úloha šperkov je stará tisíce rokov, sprevádzajú dejiny ľudstva už od praveku. Pre rôzne spoločenské vrstvy sa stali nielen ozdobným prvkom, ktoré sa nosili pri zvláštnych príležitostiach, ale slúžili aj praktickému účelu na odeve. Nosenie šperkov, najmä osobných – prsteňov, náhrdelníkov, náušníc, náramkov – malo často magický, obradový alebo symbolický význam.

Šperky sa v minulosti vyrábali z mnohých rôznych materiálov, mohli byť živočíšneho pôvodu, napríklad mušle, slimáky, trofeje z lovu, ako napríklad parohy, ale mohli to byť aj rastlinné deriváty, dokonca semená, alebo napríklad minerály nachádzajúce sa v prírode, či drahokamy, zlato, striebro či platina. V ľudovej kultúre boli rozšírené najmä textil, koža, sklo a keramika. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia začína nahrádzať používanie tradičných šperkov sériovo vyrábaná bižutéria. Napriek tomu je potešujúce, že poctivá remeselná ručná práca čoraz viac získava na obľúbenosti a najmä na spoločenskom uznaní.
Verejnosti prostredníctvom výstavy Šperky s nádychom tradície svoju tvorbu a jedinečný prístup k remeslu šperkárstva predstavia čipkárky Angela Czintelová, Eva Csuporiová a Anna Urbánová, ktoré spájajú tradičné motívy paličkovanej čipky s modernými prvkami. Núdza však nebude ani o ručne šité
šperky. Špeciálne svadobné kolekcie predstaví Andrea Lajošová, nadčasové šité šperky Zuzana Szabová a regionálnymi motívmi inšpirované šperky Iveta Palme. Moderné, v minimalistickom a mierne futuristickom štýle vyrábané šperky so špeciálneho dichroického skla vystaví pani Lívia Iški. Časť zo svojej autorskej tvorby predstaví výrobca tepaných medených šperkov s nádychom tradície a rustikálneho šarmu Jozef Sikora. Výstava Šperky s nádychom tradície je príležitosťou pre všetkých milovníkov umenia a remesiel objaviť krásu tradície v novom svetle, a tiež umožní podporiť miestnych remeselníkov a ich vášeň pre svoju tvorbu.

Výstavu Remeselníckeho ikubátora pod gesciou Gemerského osvetového strediska nájdete v Dome remesiel.