23. ročník súťaže v ryžovaní zlata

Zlatá Baňa – Dubník 2022

V peknom prostredí Slanských vrchov v priestoroch opálových baní na Dubníku, pred štôlňou Jozef sa v sobotu 30. júla 2022 uskutočnil 23. ročník súťaže v ryžovaní zlata, ktorú organizovalo Občianske združenie Permoník, Klub zlatokopov pri Východoslovenskom múzeu v Košiciach a Slovenská asociácia zlatokopov. Celkom sa zaregistrovalo 75 súťažiacich v štyroch oficiálnych a šiestich neoficiálnych kategóriách. Súťaž začala o 10.30 vyraďovacími kolami v jednotlivých kategóriách, ale o 13.30 prišla prietrž z ľadovcom, ktorá trvala cca 30 min. a súťaž sme museli prerušiť. Pokračovalo sa potom finálovými kolami mužov, žien, trojčlenných a päťčlenných družstiev. Ukončenie súťaže a vyhlásenie výsledkov prebehlo o 16.00. Počas celého dňa boli so sprievodcom organizované prehliadky opálových baní v štôlni Jozef. Pre začínajúcich zlatokopov sme pripravili školu ryžovania zlata, kde sa každý mohol naučiť ako sa zlato ryžuje a potom dostal certifikát zlatokopa. Členovia klubu zlatokopov pri VSM získali tri druhé miesta v kat. ženy, veteráni a muži amatéri a tretie miesto v kat. tradičná panvica – kanadská.

Výsledky súťaže sú na stránke:

S. Levendovský

fotogealéria: 23. ročník súťaže v ryžovaní zlata (Zlatá Baňa – Dubník 2022)