Noc múzeí a galérií 2021
Aj naše múzeum bude súčasťou celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií. Patronát nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Múzeum bude v sobotu 15. mája 2021 otvorené od 9:00 do 17:00 a otvorené budú všetky expozície (Miklušova väznica a Katov byt, Rodošto, Príroda Karpát, Storočia v umení, Košický zlatý poklad) a výstavy (Poklady podmorského sveta, Zbrane a zbroj bronzovej doby, Dr. Chajchán: Identita a Okno do múzea – sklo, keramika, porcelán)
Okrem toho sme si pre vás pripravili online aktivity, ktoré vám predstavíme v priebehu dňa a večera. Tešiť sa môžete na:
- Zaujímavosti z prírody – predstavíme vám príbehy našich najobľúbenejších zbierok z prírodovednej expozície (články nájdete tu na webe, Facebooku a Instagrame)
- Z nášho baroka – videoprezentácia skvostov z našich zbierok (v premiére na našom Youtube kanáli o 15:00, video nájdete aj tu na webe, Facebooku a Instagrame)
- Zo života košických katov – rozprávanie o živote a práci košických katov priamo z Miklušovej väznice (video v premiére na našom Youtube kanáli o 19:00, tu na webe, Facebooku a Instagrame)
- vo večerných hodinách bude vysvietená Historická účelová budova
Zubor európsky (Bison bonasus)
V poľskom meste Niepołomice sa 28.3.1952 narodila zubrica Pumarka. Poľská vláda oficiálne darovala v roku 1957 Československu jeden pár zubrov. Išlo o šesťročného býka Putifara a päťročnú kravu Pumarku. Tento pár bol prevezený do Tatranskej Lomnice 2.3.1957. Zvernica v Tatranskej Lomnici mala veľkosť 2 hektáre. V tejto obore sa dňa 1.7.1957 narodilo Pumarke a samcovi Putifarovi prvé mláďa, samička Silva. V roku 1963 bola zvernica v Tatranskej Lomnici zrušená a zvieratá prevezené do novovzniknutej chovnej zvernici v Topoľčiankach.
V novej zvernici Pumarka porodila ešte ďalšie tri mláďatá. Okrem Putifara a Pumarky, pribudli do zvernice neskôr aj samička Silva a samec Beyreg. Samička Silva ešte v Tatranskej Lomnici 20.6.1960 porodila zubricu Silvinu.
Pumarku v roku 1966 previezli do zoologickej záhrady v Bojniciach. Dňa 24.7.1966 tu Pumarka uhynula. V roku 1987 získalo Východoslovenské múzeum v Košiciach dermoplastický preparát zubra európskeho – zubricu Pumarku, ktorú môžu návštevníci vidieť v expozícii Príroda Karpát.
(autor: P.K.)
Kamenný meteorit Košice
Meteorit dopadol 28. februára 2010 o 23:24:46 SEČ. do oblasti východne od obce Vyšný Klátov. Dráha letu bola zo západu na východ. Vo výške 35 km došlo k silnej explózii, pri ktorej sa meteor – bolid v atmosfére rozpadol na prach a menšia časť úlomkov postupne dopadla na zem. Bolidy sú telesá 1000 krát jasnejšie ako mesiac v splne. Pred explóziou mal bolid veľkosť 1,2 m a hmotnosť 3,5 ton.
Pochádza z hlavného pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, kde sa materiál sformoval pred 4,5 mld. rokov. Úlomky meteoritu boli rozptýlené na ploche asi 20 km2 v okolí Košíc. Spolu sa našlo 218 fragmentov meteoritov o celkovej hmotnosti 11,3 kg. Najväčší a najťažší kus má hmotnosť 2,19 kg. Pri golfovom ihrisku na Alpínke ho 25. marca našla doktorandka Tereza Krejčová a preto že Alpínka patrí do katastra mesta, dostal meteorit oficiálny názov KOŠICE.
Je to prvý meteorit na Slovensku s rodokmeňom tzn. že poznáme presne jeho dráhu letu odkiaľ k nám zo slnečnej sústavy priletel. Podľa zloženia sa jedná o chondrit typu H5 – kamenný meteorit.
Meteorit nájdete v úvode expozície Príroda Karpát.
(autor: S.L.)
Z nášho baroka
Poznáte skvosty z našich umelecko-historických zbierok? Videom vás prevedie naša lektorka Saška.
Zo života košických katov
Rozprávanie o živote, práci a povinnostiach košických katov priamo z Miklušovej väznice.