Dom remesiel

od 29. 3. 2022

Ochutnávka 32. ročníka súťažnej výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc, ktorá sa koná v Trebišovskom múzeu.

Tohtoročná súťažná výstava v Košiciach je prehliadkou hlavne tradičných techník zdobenia, ktorých sa najviac zachovalo práve na Slovensku a sú to: viacfarebná vosková batika špendlíkom, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou, oblepovanie bavlnkou. Z netradičných techník výzdoby kraslíc prezentujeme techniku prelamovania (madeiry), zdobenia farbami a kombinované techniky.

Svoje práce prezentuje 17 ľudových umelkýň predovšetkým z okresu Trebišov, ale aj z okresov Vranov nad Topľou a Humenné na slepačích, kačacích a husacích škrupinách.

Na založení súťaže v Trebišovskom múzeu v roku 1990 sa podieľali aj trebišovské maliarky Mária Bérešová, Jolana Jacková a Alžbeta Mičková. Už predtým v roku 1989 spolu s pracovníkmi múzea pripravili výstavu veľkonočného stolovania s ukážkami kolekcií kraslíc zo svojej tvorby. Tak sa zrodila myšlienka organizovania súťažnej výstavy kraslíc. Múzeum sa snažilo podporiť aktívnu a tvorivú prácu autoriek kraslíc a súčasne oživiť zanikajúce remeslo spojené s tvorbou kraslíc v regióne. Zámerom bolo zachrániť tradíciu zdobenia veľkonočných kraslíc a osloviť aj mladú generáciu.

Na výstave nájdete hlasovací lístok o najkrajšiu pisanku zdobenú tradičnou aj netradičnou technikou – vyplňte formulár a zapojte sa do súťaže.

vstupné: 1€